VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir konusunda bilgi sahibi olan kişiler aynı zamanda VDS’nin avantajlarını da merak ediyor. Özellikle web sitesini geliştirmek isteyen kişilerin bu konu hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Çünkü VDS tam olarak web sitelerini düzenleyen ve rakiplerine göre ön plana çıkmasını sağlayan sistemlerden biridir. Yeni başlayan ya da ilk defa web sitesi açan kişilerin genel olarak VDS hakkında herhangi bir fikri olmaz. Bu konuda bilgi sahibi olmak ve VDS’nin nasıl kullanıldığına hâkim olmak da web sitesini geliştirmek için önemlidir.

VDS’in Avantajları Neler diye bakıldığı zaman aslında oldukça fazla madde sayılabilir. VDS pek çok açıdan avantajlı olmayı sağlamaktadır. Bu kapsamda VDS’nin avantajlarına hâkim olmak bu sistemi daha kolay bir şekilde kullanmaya yardımcı olur. VDS kullanıldığında RAM, disk alanı ya da CPU kaynakların paylaşımsız olarak kullanılması sağlanır. Bahsedilen bu kaynakların her biri tamamen kullanıcıya özel olarak tasarlanır. Kullanıcıların diğer web sitelerindeki kaynakları kullanmasına da engel olur. Bu sebeple kullanıcılar birbirlerinin performansını etkilemez. VDS bu anlamda bireysellik kazandırarak çok daha kolay bir şekilde kullanım fırsatı sunar.

Aynı zamanda VDS web sitesi sahiplerine root erişimi imkânı da sağlar. Bu sayede site üzerinden daha farklı konularda kontrol sahibi olmasına yardımcı olur. Örneğin siteye eklenen e- postaları çok daha kolay bir şekilde yönetebilirler. İstedikleri gibi bu maillerin giriş çıkışlarını da kontrol edebilirler. Aynı zamanda iletişim bilgilerini de özel olarak tasarlayabilirler. Bu anlamda direkt olarak web sitesine giren kişilere ve iletişim kurmak isteyen müşterilere ulaşabilirler. VDS sisteminin sağladığı bir diğer avantaj ise ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak artırımının yaptırılmasıdır. Örneğin ürün tanıtan bir web sitesinde farklı ürünler eklenebilir. Bunun bir sınırı yoktur. Kişiler bu ürünleri tanıtabilmek için istediği kadar fotoğraf ya da video ekleyebilir. Bu ise VDS sisteminin tamamen yenilikçi bir sistem olmasından kaynaklanır.

Özellikle büyük ve gelişmiş olan web sitelerinde ziyaretçi de çok fazla olur. Aynı zamanda SEO uyumlu olarak web sitesi kullanıldığı zaman web sitesinin içeriğinde yer alan herhangi bir hizmete ulaşmak isteyen kişiler için arama motorunda daha yukarıda çıkar. Bu durumda ise web sitesinin çok fazla ziyaretçisi olur. Ziyaretçi yoğunluğunda web sitesinde kasılmalar ya da yavaşlamalar meydana gelir. VDS ise web sitesinin bu trafik yoğunluğuyla kolay bir şekilde başa çıkabilir. Bu özellik sayesinde web sitesinin geç yüklenme sorunu tamamen ortadan kaldırılır. Site ne kadar yoğun olursa olsun ziyaretçilerin yapmak istedikleri işlemler hızlı olacaktır. Bu da ziyaretçinin web sitesinde kalma süresini artırır.

Web sitesi için sunulan avantajlar ve özellikler genel olarak yüksek fiyatlı olarak web sitesi sahiplerinin karşısına çıkar. Bu nedenle pek çok kişi VDS gibi sistemleri kullanmaktan kaçınır. Fakat VDS diğer sistemlere göre çok daha ekonomiktir. Senelik ya da daha uzun sürelik paketleri mevcuttur. Aynı zamanda bu paketlerin içerisinde web sitelerine uygun olan ve olmayan özellikler vardır. Kişiler kendi web sitelerine en uygun özellikleri seçebilir. Diğer özelliklere ise boşa para vermek zorunda kalmaz.

Did you find it useful?
(4344 times viewed / 253 people found it helpful)