VDS’in Dezavantajları Neler konusu da avantajlarından sonra site kullanıcılarının ya da bu sana sunucuyu kullanmak isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Her sunucunun ya da web sitesi geliştiricisinin ne kadar avantajı varsa aslında bir o kadar da dezavantajı olabilir. Bu dezavantaj durumlarını da göz önünde bulundurarak VDS kullanmak çok daha sağlıklıdır. Fakat VDS’nin dezavantajları, avantajları kadar fazla değildir. Bu anlamda ilk defa web sitesi oluşturacak kişiler ya da web sitesini daha profesyonel bir pozisyona taşımak isteyenler bu dezavantajları göz önünden çıkarır.

VDS’in Dezavantajları Neler diye bakıldığı zaman sunucuyla ilgili olarak işlem yapılabilmesi için VDS’nin detaylı bir şekilde öğrenilmesi ve sisteme hâkim olmak önemlidir. Yani VDS içerisinde yer alan yazılım seçeneklerinin aktif hale getirilebilmesi için ve web sitesine uygun bir şekilde tasarlanabilmesi için mutlaka teknik bilgileri öğrenmek gerekir. Teknik bilgileri öğrenmeden VDS ile işlem yapmak oldukça zor olacaktır. Fakat tüm teknik işlemlere hâkim olduktan sonra kısa bir süre içerisinde tüm tasarlamalar ve işlemler yapılır. Bu anlamda teknik bilgileri öğrenmeye devam ettikçe web sitesi de daha profesyonel hale gelecektir.

VDS bazı bulut sunucularına göre bazı sunucu kaynaklarında sınırlamalar mümkündür. Bu anlamda kişiler web sitelerine en uygun sunucuyu ve özellikleri de bilmelidir. Bu özelliklere göre ve web sitesinde kullanacak kaynaklara göre sunucu seçme fırsatına da sahiptir. VDS web siteleri için genel olabilecek tüm özelliklere sahiptir. Eğer ekstra bir işlem gerekmiyorsa bu sunucu oldukça uygundur. VDS, VPS ya da paylaşımlı hosting çözümleriyle karşılaştırıldığı zaman çok daha yüksek bir performansı ortaya koyar. Fakat farklı bir kullanıcıya ait dedicated sunucunun gücüne de erişemez. Bu anlamda güvenlik ağlarının dışına da çıkmak mümkün değildir. Kişiler farklı sunucularının gücüne erişmek isterse VDS yerine farklı bir sunucuyu kullanabilir. Diğer dedicated sunucular bazı konularda VDS’ye göre daha fazla yetki sahibidir. Web sitesini geliştirmiş olan fakat yazılım alanında çok daha farklı yerlere yükselmek isteyen kişilere VDS yeterli olmaya bilir. Bu bahsedilen aslında büyük şirketler için hazırlanan web siteleridir. Mühendislik alanında hizmet veren şirketlerin daha çok büyük sunuculara ihtiyacı olur. Daha normal ve orta düzeyde hizmet verecek olan web siteleri için VDS

Did you find it useful?
(6354 times viewed / 328 people found it helpful)