VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir?

VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir sorusu özellikle bilgisayarla ilgilenen kişiler tarafından araştırılan konular arasında yer alır. Açılımı Virtual Dedicated Server olan VDS en basit haliyle kullanıcıların web sitelerini düzenlemek için, web sitelerindeki uygulamaları oluşturmak için, web sitesini dağıtmak ve barındırmak için sanal bir makinedir. VDS Sanal Atanmış Sunucu olarak da bilinir.  VDS, kullanıcısının sunucuyu kesintisiz bir şekilde kullanabilmesi için geliştirilen web sitesi barındırma şekli olarak tasarlanmıştır. Söz konusu olan sistemler içerisinde yer alan yöntemler bulut sunucu, sanal sunucu ve fiziksel sunucu gibi birbirinden farklı türlere ayrılır. VDS ise bu kapsamda kullanılan bir sanal sunucu çeşidi olarak tasarlanmıştır.

 

VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir diye bakıldığı zaman web sitelerinin daha kolay bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Özellikle web sitesi konusunda çok fazla bilgili olmayan ya da yazılım konusunda bilgisi olmayan kişiler VDS kullanarak web sitesini daha çok geliştirir. Son dönemlerde her türlü işletme internet üzerine taşınmıştır. Bu nedenle şu an her işletmenin en az 1 adet web sitesi vardır. Bununla birlikte çok fazla rakip işletmeler de vardır. Her işletmenin kendine ait özel web olduğu için aynı hizmetlerde rekabet çok fazla olur. VDS ile daha profesyonel bir şekilde web sitesi oluşturulabilir. Bu da kişilerin web sitesinde daha ön planda olmasına yardımcı olur.

VDS nedir konusunu genel olarak daha çok profesyonel bir web sitesi oluşturmak isteyenlerin merak konusudur. Her VDS’nin kendi CPU tahsisi, disk yeri, iletişim sistemi, bant genişliği ve belleği vardır. Aynı zamanda diğer kiracılar ile paylaşmayı gerektirmeyen sadece tek bir kişinin erişebileceği özel bir kaynak seti de sunar. VDS aynı zamanda son kullanıcıların sunucularına internetten küresel olarak erişim sağlayabilecek bir uzaktan erişim katmanına sahip olan işletim sistemi içeren oldukça kapsamlı donanım setidir.

Did you find it useful?
(4949 times viewed / 153 people found it helpful)